Ana SayfaMüze

Kapadokya Müzesi, Kapadokya Kültür Gezilerinin Vazgeçilmezi...


Kapadokya  Müzesi, Kapadokya Kültür Gezilerinin Vazgeçilmezi...

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Ürgüp'e 5 km mesafedeki Mustafapaşa’da (Sinasos) 150 yıllık tarihi bir konakta hizmet veriyor.  Kültür Bakanlığı'na bağlı Özel Müze statüsünü alan Kapadokya Müzesi, Kapadokya'da mutlaka görülmesi gereken müzelerden biri. Muhteşem tarihi konak, Kapadokya tarihine ve kültürüne ışık tutuyor. Müzede, Türkiye’den ve dünya ülkelerinden elyapımı nadide bebekler, özgün dekor ve kostümleriyle sergileniyor.  Türkiye’nin bu ilk özel elyapımı bebek müzesinde, 2000'i aşkın eser, ziyaretçileri sanat, kültür ve tarihte keşif dolu nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.  Müzedeki elyapımı bebek kolleksiyonu tarihsel olarak, efsaneler ve destanlarla başlayıp, Cumhuriyet dönemine kadar geliyor. 

Müze’de bir yandan Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Mevlana, Karacaoğlan, Köroğlu, Dede Korkut, Aşık Veysel, Hacı Bektaşi Veli, Cihan Pehlivanı Koca Yusuf gibi tarihe malolmuş isimlerin dekorlu kompozisyonlarıyla geçmişe yolculuk yaparken, öte yandan Osmanlı esnafları, saraylı kadınlar arasında dolaşacak, İstanbul tulumbacılarının "yangın var” sesleri arasında koşacak, macuncu, oyuncakçı, yorgancı, bezirgan, şerbetçi gibi kimi sokak satıcılarını kendi çocukluğunuzdan hatırlayacaksınız.  Müzede, elyapımı bebeklerin gelenek-görenekleri yansıtma, farklı kültürleri kaynaştırma ve tarihi kişi ve olayları görsel olarak anlatma gücüne tanık olacaksınız. 

Müzede, Kapadokya'nın zengin kültürel mirasının en iyi örneklerini görebilirsiniz. Bölgedeki tarihi konaklar içinde en iyi korunmuş mimari yapılardan biri olan Müzede, dönemin ressamı Kostas Meletiyadis’in yaptığı duvar resimlerinin yanısıra, yıldız pencereleri, tandır, iç avlu, ahşap işlemeli renkli kapı, dolap ve sedirler, taka ve nişlerdeki özel taş işlemeleri, şerbetlik, yüklük, kemer odalarıyla, ziyaretçilere kültürel ve tarihi açıdan benzersiz bir görsel şölen sunuyor.  

Kapadokya turlarında mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri...Çocuklarınızla birlikte tarihe görsel bir yolculuk yapın. 

Broşür için tıklayınız.

 

Diller / Languages

Turkish Arabic Chinese (Simplified) English French German Japanese Polish Russian Spanish

Hava Durumu

24 saatlik, günlük, 5 günlük, il ve ilçe merkezlerine göre hava durumunu görmek ve 3 günlük deniz tahmini ve karayolları hava tahminleri için lütfen buraya tıklayınız.

T.C.M.B. Günlük Döviz Kuru

Türkiye'deki yabancı para birimlerinin günlük ve geçmie dönük kurlarını oğrenmek için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası resmi sitesini ziyaret ediniz.